Matematikle Barışı-yorum

Matematikle barış yapma zamanı..


 • Matematik Haberleri

  "Matematik üzerine basına yansıyan birbirinden ilginç haberler"

 • İz Bırakanlar

  ''Matematik dünyamı değiştiren insanlar''

 • Diğer Konular

  "Kişisel gelişim,çocuk eğitimi ve diğer güncel konular hakkında Necip Güven yazıları"

 • Okuyucu Mektupları

  "Matematik üzerine birbirinden ilginç ve kaliteli okuyucu mektupları"

 • Çeşitli Konular

  "Matematik dışında paylaşmaya değer herşey burada"

 • Basında Matematiği Sevdiren Adam

  "Eğitimci-Yazar Necip Güven hakkında basında çıkan haberler"


 • Şiir Köşesi

  "Matematik ve hayat üzerine şiirler"
 • Reklamlar
 • Matematigi Sevdiren Adam bütün içeriğiyle www.matematigisevdirenadam.com adresine taşınmıştır.

Çarpım Tablosunu Öğrenmek Çocuk Oyuncağı !!!

Posted by matematiklebarisiyorum Nisan 24, 2008

Sitemizdeki Yazıların büyük çoğunluğu Yeni Web Sitemiz : http://matematigisevdirenadam.net/ ’e taşınmıştır.Yakında bu eski sitemiz tamamen kapatılacaktır. Yeni sitemize de bekler , başarılar dileriz.

Çarpım Tablosunu Öğrenmek Çocuk Oyuncağı !!!
Ben bir eğitimciyim!

Ama yaşadıklarım çocuklarımızı ve öğrencilerimizi nasıl eğitmemiz gerektiği konusunda ne kadar da yetersiz olduğumuzu bana gösterdi. Bununla ilgili bir anımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu olay da yaşın öğrenmeyle ilgisinin zannedildiği kadar olmadığını; düşüncenin ve beynin serbest bırakıldığında bunu doğal olarak kendiliğinden halledebileceğini fark edeceksiniz.

İlkokul birinci sınıfa giden yeğenim ile o zaman beş yaşına yeni girmiş diğer yeğenim akşam saatlerinde birlikte oyun oynuyorlardı. Bir süre sonra küçük olan ağlayarak yanıma geldi. Neden ağladığını sorduğum zaman:

– ‘ Onur ağabeyim bana arabalarından vermiyor’ dedi.
Neden vermediğini sordum.
-Bana çarpım tablosu soruyor ben de bilemeyince ‘’Sen bilemedin cezalısın oynamayacaksın !’’ diyor.
Ben de gidip tekrar sormasını iste ne sorarsa gel ben sana cevabını söyleyeyim dedim.

Sevinerek gitti ve 3 kere 2 kaç eder diye fısıldadı.Ben de ( parmaklarını da kullanmasını sağlamak için ) o öyle olmaz 2 kere 3 kaç eder dersek doğru olur dedim ve parmaklarıyla (sayı saymayı biliyor) iki tane 3 göstermesini istedim.

Küçücük parmakları ile bir elinden 3 parmak diğerinden de 3 parmak açarak bana uzattı.Say bakalım dedim.Kısa bir aradan sonra 6 dedi.DOĞRU!
Küçük gözlerde parlama!!!

Tam koşarak giderken durdurdum.

—‘’Bu konuyu iyice öğrenmek ister misin?’’ dedim.

—‘’Evet’’ dedi.
Biz hemen aramızda alıştırmalar yapmaya başladık. Ben küçüğe ‘’Çarpmada değişme özelliğinden bahsetmeden bu kuralı hissettirmiştim. Kuraldan filan bahsetmedim çünkü onun gözü kuralda değildi. Onun işi söylenenin basit ve kullanışlı olması ve işe yaramasıydı.

Küçük öğrenmeye çok hevesliydi çünkü öğrenmezse Onur abisinin sorularını cevaplayamayacaktı. Onur abisinin sorularını da bilemediği için onun arabaları ile oynama şansını kaybedecekti. Ama ‘’o’’ Onur abisinin arabaları ile oynamayı çok istiyordu çooooooook…………..

Hedef belliydi ! Çarpmayı öğrenmek, bunun sonucunda da Onur abisinin oyuncakları ile oynamak !!!………

İstekle çalışıyor, anlamadığı yeri tekrar tekrar soruyordu. Çok karalıydı ve işi şansa bırakmakta istemiyordu……

1 kere 4; Cevap: 4 parmak sayılıyor ve 4 deniyor. (DOĞRU)
5 kere 2 cevap 2 küçük 2 kere 5 demek değil mi? Evet! Cevap 10 DOĞRU

Birkaç alıştırmadan sonra koşarak gitti.İçeriden gelen kavga sesi kesilmişti. Biraz sonra büyük olan (Onur) koşarak yanıma geldi:

–‘’Bu çarpım tablosunu nasıl öğrendi be, ne sorsam biliyooo!‘’ diye ağlamaya başladı…..

Bu yaşadığım deneyim bana (ezberden kaçınarak çarpmanın mantığına uygun davranılması halinde ) çarpım tablosunu öğrenmenin çocuk oyuncağı olabileceğini gösterdi.Tabii oyun haline getirilebilirse !……..

Veya bir çok çocukta olduğu gibi ”MODERN EĞİTİM İŞKENCESİ!”..

Seçim sizin !!!…………

Kubilay İPEK / Biyoloji Öğretmeni ESKİŞEHİR

*****************************************************

ÇAĞDAŞ EĞİTİMDE EZBERİN YERİ YOKTUR !!!

3. sınıfa giden yeğenimin bayram ödevi çarpım tablosunun ezberlenmesiydi. Dedelerimiz kerrat cetveli hafızlamışlardı. Babalarımız da kerrat cetvelini ezberlemişlerdi. Biz çarpım tablosunu ezberlemiştik. Çocuklarımız da aynı işi yapıyorlar. Eğitimimiz 70 yılda aynı noktada…

Eğitimimizden ezber kavramının tamamen temizlemek zorundayız ! Öğretmenlerimiz bırakın ezber ödevleri vermeyi, kolaylarına geldiği için ezberlemeyi tercih eden öğrencilerine ezberin zararlarını anlatmalıdır.

11 yıl Hiçbir şey ezberlemek zorunda kalmayan öğrenci üniversite ve iş yaşamında da daha verimli ve üretken olacaktır. Çağdaş eğitime en büyük adımı ezberden uzaklaşarak atabiliriz.

( * )Kaynak: Aydın Tiryaki http://egitim.dagarcigi.tripod.com

 

 

DUYURUDUR !!!

1-ANNELER-BABALAR;ÖĞRENCİLER  MÜJDE !

 ÇARPIM TABLOSU EZBERİ ÇİLESİNE SON!

ÇARPIM TABLOSU EZBERİNE PAYDOS !

PRATİK YÖNTEMLERLE ÇARPMA ÖĞRETİMİ VE DÖRT İŞLEM  

Ülkemizde ezbere karşı savaş açan eski kültür bakanlarından Tınaz Titiz 2008 yılında yaptığı bir söyleşide eğitimde ezbere karşı çıkarak özetle ‘’Ezber, kimilerine göre yetenek, kimilerine göre de bir zeka göstergesi. Benim için ise toplumun her tarafına sirayet etmiş bir kanser türü.Üstelik sistemin ezber üzerine kurulması insanların sorun çözme kabiliyetlerini köreltiyor ve onları öğrenilmiş çaresizliğe itiyor, düşünmeye olan ihtiyacı öldürüyor.’’ diyor.

Hatta Tınaz Titiz öğrenmede ezberci sisteme eleştirisini bir adım daha ileri götürerek bu sistemi uygulamanın zihinsel taciz olduğunu ileri sürüyor.

 Daha geniş bilgi  için bakınız ‘’ Beyni Körelten, Düşünmeyi Öldüren Kanser : EZBER ‘’ 

Ayrıca öğrenim hayatının başlarında bu ezber illetine matematikte  ve çarpım tablosunda başvurduğunda yanlışın zararları çok önemli sorunlara neden oluyor.

Bu nedenle bu konuda öğretmenlik yaptığım yıllarda Çarpım Tablosunu ezberleme dışında kolay öğretim sistemleri üzerine çalışmalarım 2000’li  yılların başında olumlu meyvelerini vermeye başladı.Nihayet 2009 yılında bu sistemi daha da geliştirerek Çarpım Tablosunu daha hızlı,daha çabuk ,daha kolay ve ezbersiz öğretimin yollarını gösteren çalışmayı tamamladım.

Kitabı bastırmakta ve sponsor bulmakta yaşadığım sorunlar yüzünden ezbersiz Çarpma Öğretimi çalışmamı kendi imkanlarımla bir kitapçık haline getirerek annelerimiz ve çocuklarını yaşadıkları büyük bir sıkıntıdan kurtarmak istiyorum.

Açıklamamı Tınaz  Titiz Hocamın ezberle ilgili söyleşisini sonlandırırken söylediği ‘’ Bugün gerçekten ortaya çıkan sosyal inovasyonlar, yenilikler, değişik fikirler bu sistemin şekillendiremediği insanlar tarafından geliyor. 15 milyon öğrencinin bulunduğu bir sistemde Milli Eğitim Bakanlığı’na sorumluluk yüklemek de çok zor. Asıl sorumluluk anne-babalara düşüyor. Oturup düşünmeleri gerekiyor: “Ben her şeyimi çocuğumun eğitimi için harcıyorum, ama zihinsel tacize uğramadan özgür olabilmesi için bana düşen görevler neler?” Okuldaki insanlar, devletin kendilerine vermiş olduğu müfredatı oradaki çocuklara öğretmekle yükümlü. İçlerinde 3-5 tane meraklı öğretmen varsa da bu anne-babayı ardışık sorumluluktan kurtaramaz. Anne-babalara, toplumun kanaat önderlerine ve onların örgütlediği STK’lara önemli görevler düşüyor.” görüşüne aynen katılıyor yaptığım çalışmayı anne-babaların ilgisini , eğitime duyarlı çevrelerin sponsor olarak, Çarpma Öğretiminin doğru sistemlerle ne kadar kolaylaştırılabileceğini göstermek için de Sivil Toplum Kuruluşlarının aracılığıyla düzenleyeceği etkinliklerle vereceği desteği bekliyorum. 

Son söz olarak temelleri ezber üzere kurulmuş bir matematik öğretimini çocuklarımızın severek kabullenmesi, annelerin çocuklarına kolayca yardım etmesi mümkün olmayacaktır. Bu yüzden evlerimiz anneler-babalar ve çocuklar için tam bir ‘’Matematik  İşkence Evleri’’ ne dönüşecektir.

İlk kitabım ‘’Matematikle Barışıyorum’’ kitabımın ilk baskısını çıkardığım 2004 yılından bu yana toplumun her kesiminden ‘’ Çarpma Öğretimi ‘’ ile ilgili yardım çağrıları hatta bazen de acil yardım çığlıklarına maruz kalıyordum.

Ülkemizde bu konuda müstakil olarak yazılmış bir kaynak olmadığı için kısıtlı şekilde yardımcı olabiliyordum.

Nihayet şubat ayında bu sorunu kökünden çözmek için kitap yazım çalışmasına başladım.Şubat sonunda kitabı bitirdim. Kitabı bastırmak için sponsor arama çalışmalarım mevcut kriz ortamında mümkün olmaması üzerine tekrar gözden geçirerek kendi imkanlarımla kitapçık haline getirmek zorunda kaldım.

İlerde kitabı basacak sponsor bulununcaya kadar isteyen anne-baba , öğrenci vb. PRATİK YÖNTEMLERLE ÇARPMA ÖĞRETİMİ VE DÖRT İŞLEM kitapçığını  ücret karşılığı   göndereceğiz.

Çalışmalarımızda konularla ilgili başvurduğumuz bilimsel kaynakları ve referans  yazılarını kitabımıza alarak hacmini arttırmamak için bölüm sonlarına ‘’Ek Okuma Listesi ‘’  olarak ekledik. ( 64 Adet )

EZBER ÖLDÜ; BUYRUN CENAZE NAMAZINA KİTABI TANITIMI

( PRATİK YÖNTEMLERLE ÇARPMA ÖĞRETİMİ VE DÖRT İŞLEM )

 

BİRİNCİ BÖLÜM:

1- SİSTEM DÜŞÜNCESİ VE MATEMATİK (Basri KÖSELER / Mak.Yük. Müh./ MBA

2- ÖNSÖZ

3- BU SİTEDE ÇARPIM TABLOSU EZBERİ YASAKTIR !

4- ÇARPIM TABLOSU !!! (Şiir ), KARGA İLE SÜRAHİ, MANTIK NE ÖĞRETİR?

KÖPRÜ KURAN ADAM

5- BÖYLE BİR KİTABA İHTİYAÇ VAR MI?

6- BİR DOKUN BİN AH İŞİT !

7- NECİP HOCA KURTAR BİZİ EZBERDEN !

8- ANNEM EZBERLE DEDİ, ÇARPIM TABLOSU EZBERİ ÖMRÜMÜ YEDİ !

9- BU KİTABI KİMLER İÇİN YAZDIM?

10- MATEMATİKTE ÇANLAR KIZLAR İÇİN ÇALIYOR!

11- GELİN HERKES ÇARPIM TABLOSUNU KOLAY ÖĞRENSİN

12- ÇARPIM TABLOSUNU ÖĞRETEMEDİK AMA ATAM HALA İZİNDEYİZ

13- EZBER KURBANLARI ! A- ÇARPIM TABLOSU ÇARPAR (Prof. Dr. Necmi GÜRSAKAL ) B- ÇARPIM TABLOSU İLE BOĞUŞUYORUM ( Yonca TOKBAŞ )

C-“HANİ HER ŞEY OYUNDU” ( P.D ) D- BENİ, ÇARPIM TABLOSU ÇARPTI!!! ( Canten KAYA )

14- EZBER KURBANLARI EK OKUMA  LİSTESİ

15- ÖĞRENMENİN BİR NUMARALI DÜŞMANI : EZBER,EZBER; EZBER !

16- ÇARPIM TABLOSU HABERLERİ VE HABERLERE DİĞER SİTELERDE YAPILAN YORUMLAR

17- ELEŞTİRİ KOLAYCILIĞI ! , ELEŞTİRİ YAPMAK ÇOK KOLAYDIR !

18- MATEMATİKTE VE EĞİTİMDE EZBERİN KÖKÜNÜ KAZIMALIYIZ

19- KONUŞAN PARMAKLAR PROJESİNİN DOĞUŞ HİKAYESİ

20- ÇARPMA VE BÖLME ÖĞRETİMİNDE PARMAKLAR SERBEST !!!

21- EZBERLE SAVAŞAN YALNIZ ADAM

22- ÇARPMA ÖĞRETİMİNDE MADALYONUN TERS YÜZÜ

A- ÖĞRETMENE HİÇ İNANMAMIŞTIM !B-KIZIMIN OYUNLARI BİLE DEĞİŞTİ !

C- EN ZOR DERS  MATEMATİK D- ENDİŞELERİM BOŞA ÇIKTI

23- EZBER ÖLDÜ ; AKILLI KIZ KURTULDU !

24- İMDAT ;NE OLUR KIZIMI  KURTARIN !

25- AKILLI KIZ BENİ ŞOK ETTİ !

26- EZBERİN KÖKÜNÜ KAZIMALIYIZ  EK OKUMA LİSTESİ

27- EZBERCİLİK, GERİ KALMIŞLIĞIN VE ÇARESİZLİĞİN GÖSTERGESİDİR

28- SİSTEM TOPLA TÜFEKLE DEĞİŞMEZ

29- MATEMATİK KORKUSU BÜYÜKLERDEN KAYNAKLANIYOR!

30-2×5=10 MATEMATİK KABUSUNA SON

31- MATEMATİK İNSANI NASIL GELİŞTİRİR?

32- MATEMATİKTE GENÇ BEYİNLER NASIL ÖLDÜRÜLDÜ !

33- TOPLUMUMUZU MATEMATİKLE BARIŞTIRALIM

34- DR. DEMİNG İLKELERİNE GÖRE SINIFTA İYİLEŞTİRME

35- EZBER BOZAN YAZILAR EK OKUMA LİSTESİ

 

***********************************

 

İKİNCİ BÖLÜM :1-GÜLELİM GÜLDÜRELİM, MATEMATİĞİ OYUNLA SEVDİRELİM ! 2- MÜZİK, OYUN, ESPİRİ VE MATEMATİK

3- HAYATIMIZ VE MÜZİK

4- BİR ANI “PASTA DEYİNCE AĞZIMIZ SULANDI!!!”

5- NOTER TASTİKLİ ÇARPIM TABLOSU

6-’SÜPER ÇOCUKLAR’’ ŞARKISI BASIN TOPLANTISI METNİ

7- MATEMATİK ŞARKILARI

8- ÇARPIM TABLOSUNU ÇABUK ÖĞRENME TEKNİĞİ

9-  MATEMATİKTE ACABA SORUN KİMDE?

10- ÇARPIM TABLOSUNU ÖĞRENMEK ÇOCUK OYUNCAĞI !!!

11- MÜZİK, MATEMATIK DERSI İLE BARIŞTI !!!

12- ÖĞRETMENLERİN GÖZÜYLE SARMAL YÖNTEM

13- MATEMATİK FOBİSİ  VE  HER ZOR İŞİN İÇİNDE BİR DE  KOLAYI VAR

14-İkinci Bölüm Ek Okuma Listesi 

 

***********************************

 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM:

1- MATEMATİKTE YENİ SORULAR SORU – YORUM. MATEMATİĞİN TEMELLERİN YENİDEN SORGULU – YORUM.

2- MATEMATİKTE KAÇ TEMEL İŞLEM VARDIR

3- İKİ İŞLEMLİ “FACİT” LE  MUHASEBE HESAPLARI

4- GENÇ BİR ÖĞRETMEN ADAYININ EZBER İTİRAFI !

5- BİZE ZORU ÖĞRETTİLER

6- HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRAN YARDIMCI İŞLEMLER

7- NİNEM BÖLME BİLİYORMUŞ!

8- ÇOCUKLAR ÇARPIM TABLOSUNU ÖĞRENMEKTE NEDEN ZORLANIR?

9- ÇOCUKLAR ÇARPIM TABLOSUNU ÖĞRENMEKTE NEDEN ZORLANIR?

A-EZBER YOLUYLA ÖĞRENME  B-KATLAMA YOLUYLA ÖĞRENME

C- 3-ÇARPMA ÖĞRETİMİNDE SARMAL YÖNTEM

10- ÇARPMA VE BÖLME ÖĞRETİMİNDE EZBERSİZ SIDADIŞI ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ

A- BOM OYUNU B- Paralarla Öğrenme C- Konuşan Parmaklar ( 1 )

D- Konuşan Parmaklar (2 ) E -Süper Çocuklar Matematik Şarkısı

F- Bilinenden bilinmeyene, parçadan bütüne , bütünden parçaya metodu

G-7-Çarpma ve Bölmeyi oyuncaklarla  pekiştirme

H- 8- Sayıların Dansı I-Tekerlemeli Çarpım Tablosu İ- Satranç Yöntemi

11- ÇARPMA VE BÖLME ÖĞRETİMİNDE KULLANACAĞIMIZ YÖNTEMLERİN UYGULANIŞLARI

12- MAVİŞ’İN “KONUŞAN PARMAKLAR” HAKKINDAKİ UYGULAMASI VE GÖRÜŞLERİ

13-6,7,8, ve 9’AR  ÇARPMA ÖĞRETİMİNDE  BAŞKA BİR YÖNTEM

14-6,7,8, ve 9’AR  ÇARPMA ÖĞRETİMİNDE  DEĞİŞİK BİR YÖNTEM DAHA

15- TAŞ USTALARI

16- SATRANÇ METODU KULLANIŞLI MIDI R?

17- ÇARPMADA DEĞİŞME ÖZELLİĞİNİ HERKES ANLAYIP ÖĞRENEBİLİR

18- ÇARPMA ÖĞRETİMİ İÇİN KÜÇÜK TAVSİYELER

19- BÖLME İŞLEMİ NEDEN SOLDAN SAĞA DOĞRU YAPILIR ?

20- SIFIR ATMALI BÖLMELERİ NASIL ÖĞRETELİM ?

21- ELDE VE ONLUK BOZMAYI ANLATMAKTA NEDEN ZORLANIYORUZ ?

22- SONSÖZ

 

2- Necip Güven’in MATEMATİKLE BARIŞIYORUM adlı kitabı Mayıs 2008 itibariyle 3. baskıyı yaptı. Kitapla ilgili bir ek not düşelim: Matematikle Barışıyorum Kitabı klasik bir matematik kitabı değildir.Matematik korkusunun nedenleri, çözümleri yolları , matematikte başarılı olma teknikleri ; bu konularda ailelere , gençlere tavsiyelerde bulunan ve motivasyon yazıları içeren bir kitaptır.Kitabı kendi imkanlarımızla yazıp bastırdığımız ve dağıtım imkanlarımız olmadığı için kitapçılardan aramayınız.

 Öğretmen Güven’in Matematikle Barışıyorum Kitabı 302 sayfadır.

Kitap 10 Bölümden oluşmaktadır.

Bölüm 1: Matematikle Barışıyorum

Bölüm 2: Matematikle Tanışıyorum

Bölüm 3: Matematik Başarısında Ailenin Rolü

Bölüm 4: Matematik Başarısında Öğretmenlin Rolü

Bölüm 5: Eğitimimizin Kanayan Yarası Ev Ödevleri

Bölüm 6: Matematik Başarısında Öğrencinin Rolü

Bölüm 7: Matematik Dersinde Uyguladığım İlkeler

Bölüm 8: Başarıyı Engelleyen Tuzaklar

Bölüm 9: Başarı Yolunda Gençlere Tavsiyeler

Bölüm 10: Matematikle Kucaklaşıyorum

 

Merhaba Matematiği Sevdiren Adam Dostları !

Kitaplarımızı  almak isteyenler için hesap numarası ve iletişim bilgileri:

1-Posta Çeki Hesap No:Necip Güven Eskişehir adresli 181 13 71 nolu Posta çeki

2- Banka EFT’si için ZİRAAT BANKASI / Eskişehir Özel İşlem Merkezi ( Şube kodu:1548)

Hesap Adı: Necip Güven / Hesap No:48718662-5001

 Ücret : 1- MATEMATİKLE BARIŞIYORUM P.T.T Kargosu yoluyla gönderim ücreti bize ait 13.00 YTL ( Kitap Ücreti )+ 3.00 YTL ( P.T.T Kargo Ücreti ) = Toplam 16.00 YTL

2-PRATİK YÖNTEMLERLE ÇARPMA ÖĞRETİMİ VE DÖRT İŞLEM 

P.T.T Kargosu yoluyla gönderim ücreti bize ait 10.00 YTL ( Kitap Ücreti )+ 3.00 YTL ( P.T.T Kargo Ücreti ) = Toplam 13.00 YTL

MATEMATİKLE BARIŞIYORUM +PRATİK YÖNTEMLERLE ÇARPMA ÖĞRETİMİ VE DÖRT İŞLEM : Kargosu yoluyla gönderim ücreti bize ait 25.00

Email : necipguven2003@mynet.com

Cep Tel : 0 ( 505 ) 346 80 02 ( Avea Öğretmen Hattı )

Sitemizdeki Yazıların büyük çoğunluğu Yeni Web Sitemiz : http://matematigisevdirenadam.net/ ‘e taşınmıştır.Yakında bu eski sitemiz tamamen kapatılacaktır. Yeni sitemize de bekler , başarılar dileriz.

Reklamlar

187 Yanıt to “Çarpım Tablosunu Öğrenmek Çocuk Oyuncağı !!!”

 1. hasan said

  bence bu çarpım tablosu salakca bişey

 2. matematiklebarisiyorum said

  Hasan Bey Merhaba,
  Bir noktada haklısın ama salakça olan ”Çarpım Tablosu” değil
  onun öğretiliş şeklinde…

  Eğer çarpım tablosunu bilmeseydik onun yerine toplamayı kullanacaktık.Düşünsene simit satacaksın ve simit fırınından 50 tane simit aldın.Simitçiye kaç para vereceğini öğrenmek için 50 tane simit parasını alt alta yazıp toplamak zorunda kalırdın.İstersen bir dene hangisi daha zor o zaman görürsün.

  Çarpım tablosu aslında eşit sayıları toplamada kolaylık olsun diye bulunmuştur ve çok ta işimize yarıyor.

  Ama biz büyükler ”Çarpım Tablosunu” size kolay öğretmeyi beceremiyoruz.Asıl suçlu biz büyükleriz.Boş yere ”Çarpım Tablosu”nun günahını alıyorsun.
  Necip GÜVEN Eskişehir

 3. matematiklebarisiyorum said

  Sakın Ayfer Hanım, haberiniz yok mu? ”Çarpım Tablosu Ezberi Öldü.Eskişehir de 22 Mayısta Ezberin cenaze namazını kıldık.
  Çocuklara psikolojik işkencenin diğer adı olan ”Çarpım Tablosunu” çocuklara ezberletmeye çalışanlara savaş açtım.
  Çarpım Tablosunun ezberletmeyi ödev olarak verenler gerçek eğitimci olamaz.Çarpım Tablosu ezberlenmez , öğrenilir.Çarpım Tablosunu öğrenmekte çok kolay ve eğlencelidir.Çevrenizdeki belediyelere ve sivil toplum kuruluşlarına anneler-babalar olarak başvurun.Onlardan salon alıp beni davet ederseniz yol parsı dahil hiç bir ücret almadan her yaşta öğrenci ve büyüklere ”2008 Model Sarmal Yöntemle Ezbersiz ve Eğlenceli Çarpma Öğretimini uygulamalı
  göstermek için davetlerinizi bekliyorum.Bu konuda bana ulaşmak isteyenler necipguven2003@mynet.com adresinden iletişime geçebilir.Tekrar ediyorum.Ezber öldü, Necip GÜVEN
  sağ olduğu sürece artık ”Çarpım Tablosu Ezberini” kimse
  hortlatamaz.Buna asla izin vermeyeceğim.

 4. ümit said

  lanet olsun çarpım tablosuna ezberleyemiyorum kafam almıyo rezillik ya.

 5. matematiklebarisiyorum said

  Ümitçiğim,
  Hangi şehirdesin bilmiyorum ama Eskişehir’e yakın isen
  necipguven2003@mynet.com adresine email gönder.Gel de benim yöntemlerimle bu işin ne kadar kolay olduğunu birlikte görelim.Şunu unutma Ümitçiğim, sende kesinlikle bir problem yok.Problem kullandığımız yöntemlerde… Yöntemler işimizi ya zorlaştırıyor, ya da zorlaştırıyor…
  Ümitsizseniz, Ümit sizsiniz…

 6. ÇİSEM said

  Arkadaşlar ben 5.sınıfa başlıyacağım.Çarpım tablosunda iyiym ama daha da iyi olmak istiyorum.Yani biraz endişelerim var.Açıkçası çarpım tablosununda iyiyim ama şiir gibi yani hiç durmadan söyleyemiyorum.Onun için daha da kendimi geliştirmem için sizin önerilerinizi bekliyorum.

 7. matematiklebarisiyorum said

  Merhaba Çisem Hanım,

  Çarpım Tablosunu ezberlemeyi bırak.Bilgisayarın başına geç.Çarpım tablosu eşit sayıların kısa yoldan toplanmasıdır.2’lerde internetten 1 çocuk resmi bul ve yapıştır.Altına da 1X2= 2 yaz.Bu bir çocuğun 2 ayağı var demektir.Yanına aynı çocuğu kopyala tekrar yapıştır. 2X2= 4 yaz. 3’lerde 3 ayaklı masayla aynısını tekrar et. 4’lerde taksi, 5’lerde elle aynı şekilde devam et.5’lere kadar iyice pekiştirdikten sonra sonra 6’ları çalışırken kağıttan 10 tane 5 lira yap.Bunun yanına demir bir liralar koyarak 6’şar, iki tane demir bir liri ekleyerek 7’şer, üç tane demir bir liri ekleyerek 8’er, dört tane demir bir liri ekleyerek 9’ar saymaları pekiştir.

 8. ABDULLAH said

  ya bence güzel bir yol tşkler ben de deniycem ama daha hızlısı yok mu

 9. zeynep said

  merhaba ben zeynep matematikte ondalık sayılar konusunda biraz anlıomıorum benim sınıf olrak yedinci sınıfa geçtiğim için konular ağırlaşıo bu nedenle bende ondalık sayılarda anlıomıorum açıkçası bu nedenle sizlerin önerlerinizi ve cvp larınızı bekliorum şimdiden teşekkür ederim……

 10. matematiklebarisiyorum said

  Abdullah Bey Merhaba,
  Daha kolay ve eğlenceli öğretim yolları ile ilgili projelerim var ama ”Gelin öğretim yöntemlerimi bir görün ondan sonra kararınızı verin.” dememe rağmen derdimi kimseye anlatamıyorum.Ne yapalım adımız Hans değil Necip.Yani Türk’üz bildiğiniz gibi ”Bizden adam olmaz!

  ”Evet beyefendiler bu işi ya siz çözün.Çözemiyorsanız bırakında biz çözelim.” diyorum.Halep yerinde duruyorsa da arşın her yerde mevcuttur.

  • sevgi said

   matematiklebesiyorum dediğiniz cümle yanli halep ordaysa arşın da burda yyyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 11. merve said

  mrh.çarpım tablosu nasıl zevkli öğrenilir?

 12. YAaaaaaa said

  yaaa:'( anlamıyorum yardım edinn

 13. matematiklebarisiyorum said

  Merhaba çocuklar,
  Bu iş yemek yapmaya benziyor.Bazı şeyleri yazı ile anlatmak biraz eksik kalıyor. Bunun en uygun yolu bu işi uygulamalı göstermek.Elimizde o imkan olmadığı için yeteri kadar yardımcı olamıyoruz. Çarpım Tablosunu öğrenmenin bir çok yöntemi var ama en zoru ezberlemek.2-3 Yıldır sivil toplum kuruluşları veya belediyeler bu işe ön ayak olsun her yaşta insanın kolayca öğrenebileceğini göstereyim diye çağrı yaptığım halde çağrılarıma bu zaman kadar bir cevap alamadım.Benim yöntemlerimi klasik eğitimin çarklarından geçenlerin anlaması biraz zor.Çünkü yaşadıkları olumsuz deneyimler ve korkular beyinlerini iyice kilitledi.Bu gidişle fikirlerimi dinlenmeden ve uygulamadan bir ŞARLATAN muamelesi görmeye devam edeceğim galiba.Şarlatan mıyım acaba ? Şimdilik % 50 ihtimal.Ya değilsem, dediklerimin hepsi doğru ise o zaman ne olacak ?

 14. nilüfer said

  ya ben 11 yaşındayım ve halen çarpım tablosunu ezberleyemedim aklımda tutamıyorum neyapıcam şimdi

 15. matematiklebarisiyorum said

  BAŞBELASI EZBERCİLİK !!!
  Siteyi açalı Eylül 2008 itibariyle 2 yılı geçti.Bu arada sitemize ulaşan anne,baba ve öğrencilerin en çok şikayetçi oldukları konu ”Çarpım Tablosu Ezberi”

  2 yıldır ”Çarpım Tablosu öğrenmenin 2 yolu vardır.Birinci ve en zor yolu EZBER’dir.İkinci yolu mantığından yola çıkarak öğrenmektir.” diye diye dilimde tüy bitti.
  Memurlar net’te bir öğretmen arkadaş ta konudaki sıkıntının sebebini çok güzel yakalamış.Bu yazıyı istifadenize sunuyorum.

  Eirena- Merhaba arkadaşlar.Matematik dersi bir sınıf öğretmeni olarak işlemeyi en çok sevdiğim derslerden biri. Bence çok yönlü düşünmeyi öğretiyor ve problem çözme becerilerini geliştiriyor. Ancak problem çözme deyince akla hemen havuz problemleri, hız problemleri vb geliyor. Oysa bizim çocuklarımız henüz sınıf içinde karşılaştıkları gündelik problemleri çözmekten acizler.
  4. sınıf örnekleri:
  Öğretmenim defterim yırtıldı ne yapayım?
  Öğretmenim defterin neresinden başlayayım?
  Öğretmenim arkadaşımın çantası koluma deyiyor.
  Kalemimin ucu kırıldı……..
  Buna benzer örnekleri hepimiz sınıflarımızda yaşıyoruz. Çocuklar her şeyin cevabını öğretmende arıyorlar. Çünkü hazırcı yetiştiriliyorlar. Gündelik problemlerini çözemiyorlar çünkü matematik onlara ezbere öğretiliyor( ya da ailelerine zamanında öyle öğretildiği için çocukları da onlardan aldığını uyguluyor). “Her problemin tek bir çözüm yolu vardır” mantığı sınıfta gündelik problemleri öğretmenler çözer mantığına dönüşüyor.
  Matematik hayatın vazgeçilmezi ancak öğretim yöntemi yanlış ne yazık ki.
  Saygılarımla…
  Kaynak: memurlar.net

  Kısaca Çarpım Tablosunu Ezberlemeye çalışmak bir dağa tırmanırken başka yollar araştırmadan yalçın kayalıklardan tırmanmaya çalışmaya benziyor.Arkadaşlar bu işin daha kolay yolları var, fırsat tanıyında gösterelim dediğimizde sanki
  ”Boşver Hocam, eski köye yeni adet getirme.Biz atamızdan böyle gördük.” der gibi umursamaz davranılıyor.
  Hata biz büyüklerin , fatura ise küçüklere çıkıyor!

 16. zeynep said

  Bence çok saçma, eğlendirerek öğretseniz daha iyi olur…

 17. furkan said

  istediğim hiç bişey yok böle site olmaz sizi şikayet edicem

 18. fundagül said

  merbalar ben 21 yasımayım öss giridm acık ögretim işletme kaznadım lakin daha carpım tablosunu bilmiyorum yeni yeni ezberlemeye çalışacam kolay yoldan nasıl ögrenirim hayatımın kavusu oldu yaa

  • afacan said

   mrb bende 21 yasında işletme hazırlık okuyorum bende aynı dertteyim dun gece ulan dedim kendime benim bu carpım tablosunu ogrenmem lazımm deim yarın bır gun işe girsen cuvallıcam ve resil olcam kalktım ogrenmeye calıstımm ınnanın bana 9 ları ogrendim ve 6 ları o geece

   • alııı said

    mrb nasıl ogrendınn yha bende ogrenmek ıstıyorumm ogrenmek sıkıcı gelıyoo kabuss olduuuu ınsan utuanıyooo

 19. kevser said

  merhaba!benim adım kevser 6.sınıfa gidiyorum ve matematik dersini hiç sevmiyorum.ayrıca matematik dersine bizim okulun müdürü giriyor:şunu yapmazsanız döverim ayıp olur diyor.bence derslere iyi öğretmenler girmeli.çünkü iyi öğretmen girerse insan daha iyi anlar ve dersi sever.bizim fen öğretmeni çok iyi sevecen bir öğretmen ve ben fen dersini çok seviyorum.ayrıca çarpım tablosunu ezberlememizi istedi ve ben ezberleyemiyorum…………………….

 20. ahmet said

  furkan bence dediğin çoook saçma.insanlar bu sitelere başkalarına söyleyemediklerini söylüyolar
  kevsere de katılıyyyyyyyoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooorrrrrrrrrrrrrruuuuuuuuuuuuuuuummmmmmmmmmmm

 21. matematiklebarisiyorum said

  KEVSER HANIM İÇİN İLGİNÇ BİR YAZI

  İnsanın beynine giden yol, kalbinden geçer.( * )

  Meşhur bir ressam resim sergisini gezen insanların arasında dolanıyormuş. Ziyaretçilerden birisinin bir resmin önünde uzun süredir beklediğini fark etmiş. Önceleri pek ciddiye almasa da sonunda dayanamamış ve yanına gitmiş.

  “Hayırdır beyefendi! Uzun süredir aynı resmin önünde duruyorsunuz. Bu resimleri ben yaptım. Acaba resmimde bir hata mı buldunuz?‿ diye sormuş. Resmi inceleyen ziyaretçi; “Evet! Burada bir kapı resmi var. Ama ben bu kapının tokmağını göremedim. Böylesi güzel bir tablo da, bu kadar güzel bir resimde tokmağı nasıl unutursunuz?‿ demiş.

  Ressam, “Haklısınız! Burada bir kapı var ve bu kapının tokmağı yok. Ancak ben o tokmağı çizmeyi unutmadım! Bu kapı, insanın kalbine giden kapıyı temsil ediyor. İnsan kalbinin kapısının tokmağı olmaz. Çünkü o kapıdan, sadece kalbin sahibi izin verirse içeriye girebilirsiniz‿ deyince, ziyaretçi hayatının en güzel derslerinden birini almış olmanın mutluluğuyla, ressama hem teşekkür etmiş hem de başarısından dolayı tebrik etmiş. Evet! İnsanın kalp kapısının tokmağı olmaz. Sahibi izin verirse içeri girebilirsiniz. En zor, en büyük ve en kalıcı fetihlerin kalplerin fethiyle olabileceğinin söylenmesinin en temel sebebi de bu gerçek olsa gerek.

  * * * * * * Peygamberler bile önce kalpleri fethetti Hz. Peygamberin (sav) hayatını hepimiz okuduk ya da dinledik. Hıra dağında peygamberlik görevi verilmeden önce yaşadığı toplum içerisinde El-Emin (güvenilir) sıfatıyla tanınmış. Herkesin güvenini kazanmış kırk yaşına kadar. Daha sonra Peygamberlik görevi verilmiş. Allah peygamberine bile önce kalpleri fethettirmiş, sonra beyinlerine hitap ettirmiş. Çünkü insanın beynine giden yol kalbinden geçer. Kalpleri fethedemeyen kişi, Peygamber bile olsa, hayatları değiştiremez.

  * * * * * * Sevilmeyen ders olur mu?Hangi meslek grubunda olursak olalım, muhataplarımızın önce gönlünü fethetmek zorundayız. Özellikle öğretmenlik gibi, karşınızdaki insanlara bir şeyler öğretmek zorunda olduğunuz bir mesleğe sahipseniz, bu gerçeği mutlaka bilmek zorundasınız. Kalbine giremediğimiz öğrencinin beynine giremeyiz.

  Hepimiz öğrenci olduk. Hepimiz okul sıralarında, tebeşir tozları arasında eğitim aldık. Hepimizin sevdiği dersler ve sevmediği dersler oldu. Hangi dersi niçin sevdiğini, hangi dersi niçin sevmediğini pek düşünmez insan öğrencilik yıllarında. Gerçekte sevilen ders yada sevilmeyen ders var mıdır? Bir ders niçin sevilir, yada niçin sevilmez? Bu sorunun cevabı üzerinde düşünmek zorundayız. İşin aslına baktığımız zaman bambaşka bir gerçekle karşılaşırız. Sevilen yada sevilmeyen ders yoktur aslında. Sevdiğimiz öğretmenin anlattığı ders veya sevmediğimiz öğretmenin anlattığı ders vardır. Ders sevilmez, dersi anlatan kişi sevilir. Dersten nefret edilmez! Dersi anlatan kişiyi olan sevgisizliğimiz bizim ilgimizi yok eder!

  Bu ülkenin geleceğini yetiştirmek gibi ağır bir sorumluluğu olan öğretmen arkadaşlarıma bir gerçeği hatırlatmak için kaleme aldım bu yazıyı. Bir öğretmen sınıfa girdiği zaman, öğrenciler onun gelişinden ve varlığından mutlu oluyorsalar o sınıfta eğitim daha verimli olur. Öyleyse bir öğretmenin birinci ve en önemli görevi, öğrencilerinin kalbine girmeye çalışmaktır. Kalpleri fethedilmiş öğrencilerin beynine bilgi aktarmak çok daha kolay olacaktır.

  Hangi dersi anlattığımızdan çok daha önemlidir bu gerçek. Bir arkadaşım lise yıllarında Beden Eğitimi dersinden nefret ettiğini söylemişti. Sebebini öğrenince hiç şaşırmadım. Öğrencilerine sürekli hakaret eden, onları aşağılayan, her fırsatta dayak atan bir öğretmenin verdiği dersi hiç kimse sevmez. * * * * * * *

  Öğretmen öğrencisinin kalbine bakmalı. O kalpte kendi ismini de görebiliyorsa işi kolay demektir. Çünkü, “insan‿ denilen varlığın başkenti kalbidir. Başkentini fethettiğiniz bir ülkede, istediğiniz değişimi meydana getirebilirsiniz.

  ( * ) SAİT ÇAMLICA
  KAYNAK : http://www.saitcamlica.com

 22. sümeyye said

  bence matematik çok güzel bir ders.kevsere çok katılmıyorum.matematik değilde anlatan öğretmen sevilmeyebilir.çarpım tablosunada şu yorumum var:bir çok öğrenci aslında çarpım tablosunu biliyordur.sadece o kötü öğretmenden dolayı çarpım tablosunu unutur.çarpım tablosu çok güzel bir şey değildir.

 23. zehra said

  SLM!BEN ZEROŞ.bence matematik dersi çok güzeldir.ama sadece yapabildiğim konuları severim.bence öğrenci sevmediği öğretmenlerin derslerinde sıkılıp bunalır.bence çarpım tablosu işkencedir ve ceza gibidir.eğer elimde olsaydı çok sıkıldığım derslere girmek istemezdim.bybY

 24. zehra said

  NECİP GÜVEN BEY LÜTFEN YAZIMA BİR YORUM YAPARMISINIZ.BEN ZEHRA.SİZİN YORUMUNUZA İHTİYACIM VAR.SAYGILARIMLA

 25. matematiklebarisiyorum said

  Merhaba Zehra,
  Hayat devam ederken yaptığımız bazı şeyleri severek bazılarını da mecburiyetten yaparız.Hocalarına kızıp dersi boş verirsen hocana değil kendine zarar verirsin.Hocana rağmen direnir ve çalışırsan hem başarır hem de hocandan intikam almış olursun.
  Sitemizdeki İLGİNÇ MATEMATİK ANILARI !!! ( 3 )yazıyı okursan ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.
  Kolay gelsin.

 26. elif said

  merhaba ben elif çocuklar genelde çarpım tablosunu eberlemekte zorlanırlar ama bunun çözümünü bulamdılar yani çarpım tablosunun kimse çözümünü bulabamdı bulanacağınıda hiç beklemiyorum bir çözüm var oda çarpım tablosunu oturum ölene kadar ezberlemeli
  eğer çocucuklar çok zorlanıyosa onu şarkı türkü gibi ezberlemeli
  dir.bütün çocuklara allah yardımcısı olsun:)

  • sueda said

   off ya bu kadar şey yazıcağınıza şa muhteşem yöntemlerinizi bi söylesenizde ezberlesek çarpım tablosunu

 27. emo said

  çok güzel bir site harika çok beyendim çok çok çok çok güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll bir site

 28. yapamıyorımmm said

  7 yıldır çalışıyorummm en sonki yaılımda 0,7 aldıım

 29. matematiklebarisiyorum said

  Yapamıyorum diyen arkadaş,
  Nasıl bilgisayarlar yanlış kullanılınca çöküyorsa matematiğe yanlış yaklaşılınca beynimizin algı kanalları çöküyor.Bu işte en az suçlu öğrenciler.Bana internette her türlü marifetlerini döktürenler matematiği anlayamadığını bana noter huzurunda ispat etsin bu siteyi kapatır, tüm matematik çalışma ve araştırmalarıma son veririm.”Ama hocam bu zamana kadar bana anlatılan matematiği hiç başaramadım.” dersen ona bir şey diyemem.Çünkü matematiği anlattığını zanneden bir çok eğitimci
  gerçek sevimli matematiği değil kendi öğrendiği sıkıcı matematiği anlatıyor.Matematikçilerin kullandıkları sözler aynı ama yapılan besteler farklı.Kimi matematik öğretmenlerinin matematik ssözlerinden yaptığı besteler öğrenciler tarafından çok beğenilirken bazı besteler hiç sevilmiyor.Bestecilerde iş yoksa matemetik ne yapsın…

 30. serhat said

  bence hiç güzel dehill hım

 31. ömer said

  ben ömer 7. sınıfa gidiorum carpım tablosunu ezbere biliyırum ama matamatık hocamız carpim tabiosu nasil ogrenelir kısayolları nelerdir araştırın dedi ama bu sitede istedigimi bulamadım
  SAYGILARIMLA

 32. gizem said

  Ben bu sene 5.sınıfa başladım çarpım tablosu olsun bütün matematik sorularında çok iyiyim ve 4.sınıf karnemde takdirle bitirdim o yüzden ben biraz endişeliyim eyer öğretmen sorarsa diye cevap veremessem diye ama ben kendime güveniyorum
  o yüzden pek şüphem yok sadece biraz yol sorularında yani km sorularında biraz takılıyorum görüşürüz Allaha emanet olun arkadaşlarr!!!

 33. ezgi said

  ya bu ne ınsanlar matematıgı sevmem dıyolar ama yorumdada asagı kalmıyosunuz ben matematıgı bırak matematık hocamı bogasım gelıyor yanı

 34. matematiklebarisiyorum said

  Merhaba Gizem Hanım: Sen zaten başarılı bir öğrenciymişsin. Sana yardımım olur çünkü ben de emekli olmadan önce sınıf öğretmeniydim. Yol problemleri aslında çok kolay.Hemen ‘’O kadar kolayda ben neden çözemiyorum ?’’ diye soracaksın.Ben de sana diyorum ki ; yol problemleri çözerken anne-baba veya bir arkadaşınla birlikte problemi dikkatlice oku.Daha sonra problemi iki kişi birlikte canlandırın.Probleme göre aynı veya zıt yöne doğru arabacılık oynayarak canlandır.Birden oyunun içinde çözümü bulduğunu fark edeceksiniz.Daha sonra da otur ve problemin çözümünü deftere yap.Şimdiden ‘’ Aaaaaaaaaaa, ne kadar kolaymış ! ‘’ diye attığınız çığlığı duyar gibiyim.Sen harika bir kızsın Gizem…. Yol problemlerini çiğ çiğ yersin.Yol problemlerini çiğ çiğ yedikten sonra da sitemizde başarını bizimle paylaş. Bak şimdiden yol problemleri ‘’Gizem abla , beni ne olur çiğ çiğ yeme ! Vallahi, billahi sana çözülecem, hiç zorluk çıkarmayacağım ! ‘’ demeye başladı bile. Başarılar……

  • Asya said

   Harikasınız hocam. sizi ekledim mailime umarım konuşabiliriz.
   Hocam ben okul öncesi okuyorum 6. ve 3. sınıfa giden kızlarım var ikiside matematik konusunda dertliler. Bu gün oturdum renkli fon kartonlarına çarpım tablosunu yazdım mukavvayıda kaplayıp onları tek tek yapıştırdım resimlerle süsledim belki daha cazip hale gelir diye yarın okula göndericem çocukların görebileceği bir yere asıcak öğretmen umarım faydası olur. Birde küçük eşleştirme kartlarıyla yapmayı düşünüyorum oyun şeklinde kullanırsa öğretmen iyi olur diye düşünüyorum. Sizi Hataya davet ediyorum hocam gerekli yerlerlede görüşücem.
   Umarım değeriniz bilinir.
   Sevgiyle..

 35. derya said

  hadi kolay öğrenmenin yorumunu gönderin

 36. matematiklebarisiyorum said

  Merhaba Derya Hanım.Cevabımız biraz uzun olduğu için gereken cevabı emailinie gönderdim.Derslerinde başarılar dilerim.

 37. zeynep said

  benim emailime çarpım tablosunu yollarmısınız

 38. nilüfer said

  merhaba 3.sınıfa giden oğluma çarpım tablosunu öğretmeye çalışıyorum.tam öğrendi diyorum ertesi gün unutuyor .tam olarak nasıl öğretebilirim ona yardımcı olurmusunuz

 39. matematiklebarisiyorum said

  Merhaba Nilüfer Hanım.Bu sorunu çözmek için sitemizdeki yazıları (başta çarpma öğretimi ile ilgili olanlar ) sakin şekilde gözden geçirin.Yazılardan ve yazıların altında yer alan açıklamalardan aldığınız bilgiler yeterli olmazsa
  daha fazla bilgi için ”necipguven2003@mynet.com ” dan Necip GÜVEN’e ulaşın.KOLAY GELSİN !!!

 40. beyza said

  BEN 486KERE 7 YAPIYORUM.. AMA FAZLA ÇÖZEMİYORU BUNUN KOLAY YOLU NEDİR

 41. gizem said

  anlamıyorum çarpım tablosunu ama 4. sınıfım bilmiyorum

 42. mehtap said

  ben 3. sınıfa gidiyorum ve takır takır okuyorum bu yazıları okudum ama anlamadım

 43. Ayşe said

  Merhaba.Necip Bey oğlumun Çarpım tablosunu ezberleyemedim ne yapacağım? Diye sorduğu soruya cevap veremedim.Oğlum çarpım tablosunu öğrenemiyor ne yapmalıyım? Bu arada bende bilmiyorum Çarpım tablosunu nasıl ezberleyebilirim.

 44. matematiklebarisiyorum said

  Merhaba Ayşe Hanım,Size Kitabım, çalışmalarım ve matematiğe bakış açım hakkında geniş bilgi içeren tanıtıcı döküman gönderiyorum. Sakin, sakin sindire sindire okursanız doğru frekansta
  olduğunuzu anlarsınız.Gönderdiğim yazıları inceledikten sonra tekrar iletişime geçeriz.Kolay Gelsin.
  Matematiği Sevdiren Adam / Necip GÜVEN Eskişehir

 45. hatice urtekin said

  merhaba Necip Bey…. ben liseden sonra devam edemeyen ev hanımıyım. liseyi hep ezber yoluyla bitirdim. hele matematikden hiç anlıyamadım. okulda o kadar zorlanıyordum ki. sözel derslerm iiyidi fakat matematiği ezberleyip öyle sınava girerdim.sınavdan sonrada aklımda hiçbirşey kalmazdı. hala matematiği o yıllarda çözen arkadaşlarıma şaşarım. problemi çözerken arkadaşım nasıl sonuca ulaşır . 2dk önce öğretmenim tarafından anlatılan konu nasıl anlaşılır. böyle arkadaşlar birer meslek sahibi oldular. ama ben ezberci olduğumdan olamadım. şimdi oğlum 3. sınıfta ve çarpma işlemini öğretemediğimden bölmedede zorlanıyoruz. oğlumunda benim gibi ezberci olmasını istemiyorum. ne olur bana bir yol gösterin.matematiği ona nasıl sevdirmeliyim. şimdiden teşekkürler…..

 46. ala geyik ferhat said

  bence ne kötü ne iyi ikisinin arası birşeyler olmuştur?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!!?!?!?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

 47. gizem said

  ya bn çok utanıyorum bn lise 1 e gidiyoru m ama çarpım tablosunu bilmiyorum. Biliyorum bu çok büyük bir ayıp ama olmuyo. noluuuurrr bana yardım ediiiinnnn

 48. matematiklebarisiyorum said

  Merhaba GİZEM Hanım.Ortada senin açından utanılacak bir durum yok.Utanması gerekenler 21.Yüzyılda Çarpım Tablosunu Papağan gibi ezberletmekte ısrar eden kendini geliştirmemiş eğitimcilerdir.Ben Çarpım Tablosu Ezberini 22 Mayıs 2008 de öldürdüm ve cenaze namazını da kıldım.Çok yakında tüm Türkiye’de ”Çarpım Tablosu Öldü, Buyrun Cenaze Namazına ” şovlarıyla bu işi inşaalah tamamen çözeceğiz.

 49. servet said

  burda necip beye bir sürü soru soruluyor necip eyde uzun uzun fıkra anlatıyor, hocam siz sorulanlara kısa ve net olarak cevap verirseniz herkes yararlanır, ben çarpım tablosunu ögrenmek için sabahtan beri okuyorum. bir sürü hikaye okudum. 🙂 nys hocam benim acil bi şekilde matematikle aramı düzeltmem gerekir alt seviyelerden başlayarak ilerlemeliyim yardımcı olurmusun

 50. matematiklebarisiyorum said

  Servet Bey Merhaba.İnsanlar benden temeli ”Papagan Metoduna” dayanan ezberci sistemden oluşturdukları Matematik Binalarını tamir için yardım istiyorlar.Ayrıca herhalde televizyondaki ”Sihirli Cadı” filimlerinin etkisiyle ”Hap şeklinde olursa da daha iyi olur.” diyorlar.Hiç sabırları da yok.Ben 26 yıllık eğitimci olarak araştırıp, inceleyip okurken onlara biraz uzun bir yazıyı okumak bile sıkıcı geliyor.Uzun sözün kısası ”Çoğunluğu ezbere dayanan çürük temelli matematik binalarının bir tarafını tamir etsen öbür yanı bozuluyor.Yıkın yenisini yapın desem o çürük binalarınıza kıyamıyorsunuz.Daha iyisini nasıl yapacağınızı öğrenmek için kitabımı alın diyorum, ” Kitaba ayıracak paramız yok diyorsunuz.”Sitemizi iyice inceleyin diyorum.”Vaktimiz yok diyorsunuz. ”Benden mucizevi ilaçlar bekliyorsunuz; benim de öyle mucizevi bir ilacım yok.Napçaz şimdi söyleyin bakalım ?

 51. servet said

  hocam ben binaları yıkmaya dünden hazırım kitabınızıda alırım herşeyi incelerim, yeterki sonuç olsun ögreneyim yani aslina bakarsanız benim sivil hayatta matematik öle fazlada işime yaramaz ama ben öğrenmek istiyorum, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

 52. matematiklebarisiyorum said

  Merhaba Servet Bey,

  Kitabımızın ilk baskısı 2004 yılında çıktı.O yıldan bu yana aşağı yukarı
  toplumun her kesiminden okuyanlar tarafından ”Değerlendirme Yazıları” aldım.Bu yazılardan bir çoğunu sitemizin ana sayfasındaki
  Okuyucu Mektupları ” bölümüne girerek gözden geçirebilirsiniz.”

  Çalışmalarınızda Başarılar Dilerim.

 53. ela said

  lalet çarpım tabbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbblllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooossssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 54. ela said

  lanet lanet laneeeeeeeet

 55. llllllllllllllllllllanet

 56. beyza said

  bence çarpım tablosu çok güzel.

 57. SİBEL said

  Sayın Necip Güven, kitabınızı öngördüğünüz biçimde cumartesi aldım. Dokümanlar için de minnettarım. Okumaya başlayınca oğlumdaki matematik başarısızlığının altında yatan sebebin çarpım tablosunu ezberleyememek olabileceğini düşünmeye başladım. Zira onu da tam bilmiyor 6. sınıf talebesi olmasına rağmen. Emeğinize ve gerçek eğitmenliğinize, öğretmenliğinize saygılar ve teşekkürler efendim. Türk çocuklarının zekâsına inanmış öğretmenlere çok ihtiyacımız var. Kat etmemiz gereken uzun bir yol var oğlumla bu konuda. Ancak evvela kendine güvenmesi, yapabileceğine inanması gerekiyor. Yalnız hala Matematik lafını duymaya tahammülü yok. Önce dünyada matematik denilen bir şeyin varlığının farkına varması gerekiyor. Onu da kitabınızı okumasını sağlayarak sağlayacağız. Size de çalışmalarınızda başarılar dilerim, bizi çalışmalarınız ve yeni buluşlarınızdan mahrum bırakmayınız efendim.
  Saygılarımla… SİBEL

 58. lizge said

  malesef hişbirşey öğrenemedim ben sizden çarpım tablosunun resmini bekliyodum.Malesef hiçbirşey öğrenemedim.

 59. matador said

  guzel olmus ama bıraz sacma dıyım sıze anlayacağınız dılden konusuyum lanet olası c tablosu derdim ama ben onceden ezberledim zaten hehehehehehehehehe

 60. semanur said

  guzel olmus fakat daha hızlısı yokmu bunun yahuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 61. sidar said

  nalet olsun bir türlü salak çarpım toblosunu ezberleyemedim ooooooofffffffff yyyyyyyyyaaaaaaaaa

 62. devrim said

  bir türlü yaz gelmedi yaz gelsinde tatil olsun of ya

 63. barış said

  çarpım toblosunu çook seviyom çok kolay.
  YETERKİ SİZ İSTEYİN BAŞARAMAYACAĞINIZ BİR ŞEY YOK!!!!!!!!!!!!!

 64. Şeymanur said

  yha bn asLında matematiği hiiç sevmezdim 8,sınıfa geLdim keşke herqün matematik oLsun diorum:):):):D:D:D:):):)

 65. nurhan said

  merhaba biliyorum çok utanç verici bana göre. Ben 19 yaşındayım üniversiteye hazırlanıyorum ama matematikle ilgili hiç birşey bilmiyorum.Sebebim çarpım tablosunu bilmemem bana yardım edin ne yaptıysam başaramadım olmuyo yapamıyorum

 66. ebru said

  ya ben bilmiyom

 67. hayrullah said

  ben böylesini görmedim bu ne biçim bir çarpma islemi hiç bir sey anlamıom

 68. ömer baykal said

  ben basarılı deilim hiç bir sey anlamıyorum çok saç ma sanki ne isimize yarıcak ki

 69. mustafa said

  iyi ama puanım1

 70. mustafa said

  bidaha böyle olmasın

 71. mustafa said

  bunu beklemedim iyisi de ola bilir bu kötüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü

 72. burcu said

  bu site çok güzel çarpım tablosu çok güzel

 73. yaren said

  güzel ama bütün çaepımları daha açık anlata bilirsiniz da detaylı olsaydı dahaiyi olur

 74. yaren said

  güzel bütün çarpım tablosunu böyle açıklarsanız daha iyi olur.

 75. gülçin said

  bence çarpım tablosu zor

 76. gülçin said

  anet çarpım tablooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooosssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 77. gülçin said

  lanet çarpım tablosu hiç bi işe yaramıo

 78. buket said

  bence çarpım tablosunu ezberlemeyen bölmeyi hiç yapamaz

 79. aslı said

  ya ne zor çarpma işlemi varmış
  bıktım ne kadar uğraşsamda olmuyor bizim öğretmende hiç öğretmiyor adı mustafa ö …l

 80. rumeysa said

  ben carpım taplosunu bilmem yani

 81. rumeysa said

  ne kkada r zor yaku

 82. sanane said

  şu kıt ve aptal çarpım tablosu yüzünden metin 2 oynuyamıyorum yakında atım ölcek tek engelliyen şey çarpım tablosu nalet olsun. onun yüzünden annem oyun oynamaaya izin vermio bilgisayarda çok saçma ve inad olsun diye asla ezberlemiyeceğim olay bu allah belasını …

 83. ilker said

  ben çaRpım tabLosunu öğRenecem dedimmi öğReniRim oKLadar

 84. rojbin said

  bence matamatik kolay ama ben bilmiyom ama öredim çok kolaymış darısı sizin başınıza
  ………………………………………………………………………………………………………………hahha

 85. bence matamatik zor ama ben daha çarpılası çarpım toblasunu örendim ehh işte kolaymış darısı sizin başınıza ………………………………………………………………………………………………………….hahaha

 86. burdan merve ve bütün arkadaşlıma aileme selam.

 87. gayu said

  bence çok güzel bir uygulama bende bunu kardeşime yapabilirim

 88. ela said

  arkadaşlar ben 6. sınıfa geçtim bilmiyodum ama bi yerde okudum kartlara yazın karışık karışık 1-2 günde öğrnirsiniz

 89. onur said

  bendeçarpım tablosunu ezberleyemiyorum hemen unutuyorum benim gibi olanlar şu duayı okusun sonrasessiz bir yere çekilip çarpım tablosunu ezberlemeye çalışsın dua şudur:allahümmeftah aleyna hikmeteke venşur aleyna rahmeteke ya zelcelali vel ikram.Bana şuan bir faydası olmadı ama inşallahh olurrr allahıma dualar ediyorumm

 90. hiç kimse haklı değil çarpım tablasu matematiğin bir parçasıdır.matematik zihnimizi geliştirir ve akıllı olmamızı sağlar.böylece öğretmenden de hem pekiyi alırız hem de sınıfı başarıyla bitirebiliriz.ama tek çarpım tablosu yardımıyla değil herşeyi öğrenerek yardım alabiliriz

  😀
  ipek nur yıdırım
  matematiğin katkılarıyla

 91. bahar said

  bn 5.snıfa gidiorum yani bn matamatiksel bidhayım yani seze dicem şey su matamatiği oyun bulmacagibi düşünün ama emin olun bi gün sizde başaracaksınız

 92. bahar said

  ama duayla olcak iş deil

 93. sinem said

  süper siniz ama hayatta ençok zorlandigım matematik ve çarpm tablosu mantıklı davarnmaya çalışıyorm ama sürekli ezber öne çıkıyor :

 94. meto said

  Kitap satmak için iyi bir taktik…sayın hocam ; Dünyada en iyi öğretme yöntemlerini bul hatta uzayda bile ..çocukta matematik yeteneği yoksa bir işe yaramaz….Kesinlikle matemaatik bir yetenek işidir..herkesin matematik öğrenmesine ne gerek var …çarpim tablosu bilmeden bir besteci , bir avukat ,bir futbolcu , bir sanatçı olabilir…örnekmi istiyorsun : aç televizyonu ve izle

  • matematiklebarisiyorum said

   Rumuz Meto 24 Aralık 2008’de medya aracılığı ile aşağıdaki çağrıyı yapmıştım.Habere internetten de ulaşabilirsin.
   Hodri Meydan, sorunun cevabını her ortamda ispata hazırım.

   Çılgın matematikçiden noterli çağrı
   Çarpım tablosunu ezberleyemediği için babası kendisine küsen bir ilköğretim öğrencisinin elektronik postayla yardım istediği eğitimci-yazar Necip Güven, “Ankara’da en az üç noter görevlisinin hazır bulunduğu ortamda, çarpım tablosunun ezbersiz öğrenilebileceğini ispat etmek istiyorum” dedi.

   Güven, kendisine mail gönderen bir ilköğretim öğrencisinin “Çarpım tablosunu ezberleyemediğim için babam bana küstü” diye yardım istediğini belirterek, “Çocuğu babasıyla birlikte Eskişehir’e davet ettim. Çarpım tablosu ezberi, 22 Mayıs 2008 tarihinde öldü. Cenaze namazını kıldık. Şimdi, mezarda kemikleri bile çürüdü. Çocukların çarpım tablosunu öğrenmesinde en çok sıkıntıyı ebeveynler çekiyor. Ankara’nın en büyük salonlarında, her yaşta normal zekada isteyen herkesin çarpım tablosunu ezbersiz öğrenebileceğini uygulamalı göstereceğimiz seminerler düzenlemek istiyorum. Öyle ki, bu seminerde bu işin ezbersiz ve daha kolay yapıldığını herkesin huzurunda en az 3 noter görevlisinin de hazır bulunduğu ortamda çok değerli halkımıza sunmak istiyorum” diye konuştu.

   “Etkili ve pratik yöntemlerle çarpma öğretimi ve dört işlem” adlı kitabının yazımının devam ettiğini açıklayan Necip Güven, şunları söyledi:

   “7 Mayıs 1999 yılında tek başıma başladığım Don Kişot’luğu bu gün itibariyle bitiriyorum. Artık çalışmalarımıza Çılgın Matematikçiler Birliği (Çıl-Mat-Bir) adıyla tamamen amatör olan bir ekiple devam edeceğiz. Çıl-Mat-Bir Başkanı Basri Köseler, üyeler Necip Güven, Kubilay İpek, Melike Kocaman, Aslı Yazağan’dan oluşan çekirdek ekibimizle dünya çapında projelere imza atmaya hazırız. Yaptığımız projeler sonucunda bu ekipte yer alan her bir üyeyi tarih, sayfalarına altın harflerle yazacaktır. Hedefimiz, dünya çapında ve kitlesel başarılara imza atmaktır. Ekibin yetiştirdiği çocuklarımız ve gençlerimiz başarılarıyla Çıl-Mat-Bir ekibini de geçecektir. Hocam Oğuz Saygın, Amasya Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu, bana takılan ‘Matematiğin Don Kişot’u isminin mucidi hocam Müyesser Saka ve tanıştığımız 1996 yılından beri desteğini benden esirgemeyen eğitim uzmanı hocam Dürdane Elhan’a sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

   Kaynak: Star Tarih: 24.12.2008

 95. beqüm said

  ya ben çarpım tablosunu bir türlü ezberleyemiyorum.çalışıyorum ama olmuyo lütfen yardım edin.

 96. EMİNE said

  IY ŞU ÇARPIM TAPLOSU OMRUMÜ YEDİ LİSEYE KADAR EZBERLEMEDİM LİSEDE ZORUNLU KILDILAR İMDAT KURTAYIRIN YOKMU Bİ ALLAHIN KULU

 97. matematiklebarisiyorum said

  İnsanları Aptallaştıran Ezbere Hayııııııııııııırrrrrrrrrrrr !

  Merhaba Emine Hanım.Yazıları okuduğunuz site eski sitemiz.Zaten çok yakında kapatacağız. Bu konuda daha geniş bilgiyi yeni Web sitemiz http://www.matematigisevdirenadam.com’ u ziyaret ederseniz orada bulabilirsiniz.

  Çarpım Tablosu Ezberi konusunda çok haklısınız. Ben de çarpım tablosunu ezberletmeye çalışanlara çok gıcık oluyorum.Emekli bir sınıf öğretmeniyim.Ben senin gibi öğrencilere ezberletmeden oyunlarla öğretiyorum.Bana fırsat verin de çarpım tablosunun çocuklara ezbersiz ve kolay öğretimini göstereyim dedim ama bir türlü anlatamadım.Ben de kızdım ezbersiz çarpma öğretimi kitabı yazdım.Kitabı incelemek için http://www.matematigisevdirenadam.com sitesini bir ziyaret et.
  Derslerinde Başarılar Dilerim.

 98. şaduman said

  bence çok kötü

 99. şaduman said

  sizcede öyle dimi

 100. matematiklebarisiyorum said

  Sitemizdeki Yazıların büyük çoğunluğu Yeni Web Sitemiz : http://www.matematigisevdirenadam.com ’a taşınmıştır.Yakında bu eski sitemiz tamamen kapatılacaktır. Yeni sitemize de bekler , başarılar dileriz.

 101. bu oldukça faydalı bilgi için çok teşekkür ediyorum

 102. sümeyye said

  nefret ediyorumm

 103. melis said

  bence çarpım tablsu çok zor bir türlü öğrenemiyorum tabi bugün dayak yemessem iyidir

 104. matematiklebarisiyorum said

  EZBERİN CANI ÇIKSIN !

  Merhaba Melis Hanım, sana katılıyorum.” Bence çarpım tablsu çok zor bir türlü öğrenemiyorum.Tabi bugün dayak yemessem iyidir.” demekle çok haklısın ama suçlu olan sen değilsin ki.Yorum yazdığın site bizm eski sitemiz.

  Sen suçlu değilsin dedim ya kimin suçlu olduğunu öğremek istiyorsan yeni Web Sitemiz ” http://www.matematigisevdirenadam.com adresine gir.
  Oradaki Çarpım Tablosu Ezberi ve Kurbanları yazısını oku videoyu da izle , anne-babana da okut ve izlet.

  Kolay Gelsin. Matematiği Sevdiren Adam / Eskişehir

 105. irem said

  yaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 106. gözde said

  bence matematik çok kolay ama çalışana

 107. ceren said

  vış masallah be vay be

 108. alihan beldek said

  hiç güzel değil bu site

 109. zeynep said

  bencede iğrenç bende beğenmedim ama ben çarpım tablosunu biliyorum çarpım tablosunu öğrenmenin bir yöntemi anne babalar çocuklarınıza çok istediği bir şeyi çarpım tablosunu öğrenirse alacağnızı söyleyin ben bu yöntemle öğrendim annem bana bir kedi alacağını söyledi ve ben ezberledim ve bugün bir kedi alıyoruz:):):):)

 110. elena said

  yha arkadaşlar bende çarppım tablosunu bilmiyorum ooff wallla 6. sınıfa geçtiimm lütfen biri bana çözüm bulsun

 111. elena said

  biri bana yardım etsin nolur yha lütfn

 112. cihat said

  çarpım tablosunu ezberliyorum tam okuyacam unutuyorum karıştırıyorum ne iğrenç bişey yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 113. gizemm said

  arkadşlar bende sizin gibi carpim tablosunu ezberleyemiyordum ama dha 2 day önce kağida hepsini yazdım ve bir kaç kez .
  okudum budur…

 114. eda said

  çok zorya ben 7.sınıftayım ezberim ama ya sorulara geldimi takılıyorum yaaa offf ne irenç bişi bu artık çözüm bulunnnnnnn

 115. eda said

  arkadaşlar hiç korkmayın zor deil gelin beni dinleyin hoca 8.8. kaç derse boyun bukun en kolay yolu ooooooo

 116. ekin said

  çarpım tablosunu kim bulmuşsa kötü etmişşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş
  yhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 117. abdullah said

  vay çok süper çarpım tablosunu öğrendim

 118. betül said

  ekin haklı kesinlikleeeeeeee:D
  lanet çarpım tablosu

 119. betül said

  3. sınıfa gidiyom hala aklım almıyoooo:D

 120. hümeyra said

  ben bunu denedim ama oLmadııı

 121. LÜTFEN said

  çarpım tablosunu ezberlemek istiyorum ama ezberleyemiyorum .
  LÜTFEN BANA YARDIM EDİN !!!!NECİP BEY.!!!!!

 122. betül said

  offf ben 4. sınıfdayım okuyorum ama sonra unutuyorum :(( çok lanet bişe bu çarpım tablosu valla bu çarpım toblosunu icad edeni öldüresim geliyo yaa beni çarpım tablosu çarptı harbi yaa ben betül oldum olalı böle lanet nefret ettiğim bişe görmedim ömrümde yaa öfff :((((

 123. dilara said

  lütfen adlı kişiye sesleniyorum.sana dokuzlarda zorlanmayacağın bi formul vericem.ilk önce 9çarpı 1in cevabını yazıcaksın.tabikiiiii 9çarpı 10unda cevabını.sonra 9 çarpı 2ye bir onun altındakilerinede 2 3 4 5 6 7 8 9 diye devam ediceksin.ama yukarıdan aşağıya doğru yazarken tam 9da bitmesi lazım.o sayıların…ondan sonra 9 çarpı 8den başlayarak aşağıdan yukarıya doğru 1 2 3 4 5 6 7 8 9 diye yazacaksın.ama aşağıdan yukarıya doğru.şimdi içinden bi say doğru mu? yanlış mı?diye.bu formulu tavsiye ediyorum

 124. gliz said

  ben 7. sınıfa gidiyorum matematik irenç hep si 1 ama çarpım tablosunda 6.7.8. leri bilmiyorum.nası öğrenebilirim?

 125. robaskim98 said

  6. sınıfa gidiyorum derslerim mükemmel ama çarpım tablosunu ezberleyemiyorum.Bugün uğraştım sanırım ablam kitabı verecek.Şafak Vakti kitabını elimden aldı ezberleyince vereceğim dedi.15 gündür ezberlemeye çalışıyorum.Delirdim artık ve ezberledim.Ezberlerken de hep ”Edward için, Bella için…” dedim.Anlayan anlar… =)

 126. robaskim98 said

  9larda şöyle birşey var ilk basamağı 0123456789 diye gidiyor ikinci basamağı ise 987654321 diye buradan ezberleyebilirsin
  6larda ise 6.=6-7-8-9ları ezberlerken (6.7=42) hep dörder dörder gidiyor sonları oradan ezberleyebilirsin… Ve bazılarında ise mesela 6.8=48 son basamağından kolay oluyor.Eğer bunların hiçbirini yapamayacak haldeyse ödev defteri şeklinde yapışkanlı kağıtlar var.Onlara yaz ve evin her köşesine as.Mesela TV izlemek istiyorsun.Kendine veya başkasına sordurt çarpım tablosunu.Bilemezsen izleyemezsin.Aynı şeyleri birşey yemek vs.de yapabilirsin.Çok fazla çalışman gerekiyor…

 127. lamya said

  kesinlikle sizlere katılıyorum.(elkilnisek erelzis muroyılıtak.tenal mıpraç usolbat.)

 128. deniz said

  bence bu şey hiç güzel değil bune böyle saçama saçmaaa şeyler sölüyolar bilmem neymiş bilmem neymiş halla halla valla yaa yorumlara demiom boş gereksiz laflara diom yanlış anlamayın!!! haa!!!!!!

 129. dilara said

  bnim dedimi yapın 9 ları öğrenmeniz çocuk oyuncağı!!!!!!!!!:D:D:D

 130. aleyna said

  çarpma çok eğlenceli

 131. erkan said

  ben matematiklebarisiyorum a hitaben yazmak istedim.. benim yöntemim benim yöntemim deyip duruyorsunda, yöntemden hiç bahsetmiyorsun. eğer birşeyler vermek istiyorsan internet denen deryada bunu vermek çok kolay, seni ne belediyelerin nede sivil toplum örğütlerinin davetine gerek yok, çek bir video, kayıt et ve insanlarla burada paylaş ve insanlarada sadece videoyu izleyebilecekleri adresi ver yeterli. madem insanlığa hizmet etmek istiyorsun. mesela http://harunbaris.blogspot.com/2008/11/arpm-tablosu-parmaklarnn-ucunda.html adresini ziyaret et..çok güzel bir sunumla bildiklerini paylaşmış.. bizede çok teşekkür etmek kalmış.. herkese selam…

 132. beyza nur said

  necip bey bana yardım edinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 133. dsafdsgs said

  carpım tanlosu gıcık beee 4. sınıftayım 6 7 8 leri öğrenemedim bide 9 ları

 134. gulsen said

  merhaba ben gulsen butun yazilarinizi ve yorumlari okudum matematikde yani carpim taplosunda basarili olamadigim icin kendimi her zaman basarisiz birisi gibi gordum okul bittiginde yurt disi egitimi aldim ve yuksek yerlere geldim ama aklim matematikte kaldi halan en alt siralardayim 8 yasinda oglum var oda matematikle barisik olsun istiyorum bu yolun carpim taplosundan gectigini cok iyi biliyorum ona en guzel ,mantikli ve kolay nasil ogretebilirim bu sayede kendimde matematikle barismak istiyorum oglumla beraber ogrenmek istiyorum yardimci olursaniz benim emailime gonderirseniz cok mutlu olurum tekrar tesekkurler.

 135. ecem said

  saçma ya ezberleyemiyorum çok zorrrrr

 136. ecem said

  öffff ezberleyemedim olmuyor

 137. yunus said

  babam bana gecen yaz ezberle dedi.olmadı ne yapıyım. bu sene buğün basladım 4 lere kadar tmm yha

 138. oguz said

  ya ben 11 yaşında 6 ya geçtim ama bede ezberliyemiom ezberledimde 2 dakada hemen unutuyorum babam beni zorluyo ama senin gibi parmakla saymamı istemiyor yardım

 139. emirhan said

  bi ben bilmiom bu çarpım tablosunu

 140. aysu said

  ben çarpım tablosunu ezberliyorum ama yarın gene unutuyorum ne yapcam bilmiyorum hiç sevmediğim konulardan biride çarpım tablosu

 141. dilara said

  çok şey söyleyip yazacağnıza küçük bi şey yazıp kolay yolarıno yazsaydınız hiç değilse bu kadar yer kaplamazdı 😦

 142. dilara said

  ÇARPIM TABLOSU ÖLSÜN İSTİYORUM ÇARPIM TABLOSUNDAN NEFRET EDİYORUM 😦 🙂

 143. dilara said

  4. SINFA GEÇTİM DAHA HALA ÇARPIM TABLOSUNU EZBERLİYECEĞİM NE ZOR İŞ ARKADAŞ YAW 😦 🙂 HALİMİZE GÜLSEK Mİ AĞLASAK MI YAW ?

 144. dilara said

  bencede oğuza katılıyorum hem zaten öğretmen hemen kızıyor parmakla 🙂

 145. dilek said

  ben zaten biliyorum sizin gibi sersemleri ziyaret etmeye geldim ve öğretmen kızıyo parmaklarla saymaya

 146. SERTAN said

  ARKLAR KOLAY SADECE RİTMİK SAYMALARI EZBERLEYİN SADECE CEVAPLAR RTİMİK :d

 147. hjk said

  ezber yapmayın diyosunuz ama benim oz amn aklımda kalmıyıo ne yapcam hiç kafam almıyor… eğlemnce benim için unutulutr ezberde siliniyo aklımdan çok işim var

 148. ben çarpımn tablosunun en kolay yoldan öğrenilmesini bir gün mutlaka bulucam ve herkes çok rahat edicek

 149. baran said

  ben baran 5.sınıfa gidiyorum ama çarpım tablosunu ezberliyemiyorum ve kabusum oldu lütfen bana çarpım tablosunun kısa yolunu e-postama gönderirmisiniz lütfeeeeeeennnnnnnnnnnnn !!!

 150. kerim said

  ne yaparsan yap bir turlu aklımda kalmıo arkadas butun yolları denediim 2 dk sonra gene unutuyorum bastan..

 151. dertli said

  slm hocam benim 4. sınıfa giden oğlum var ve matemetiği hiç sevmiyor
  sevmediği için de kötü zaten
  ona matematiği nasıl sevdirip birşeyler öğretebilirim
  bana yardımcı olur musunuz?

 152. Recep said

  Bizim bi hocamız var adam piskopat sıkıyosa öğrenme seni doğduğuna pişman ediyo bir haftta kafamı kaldımıyorum arkadaşlarla sakalasırken arada bi birbirimize soruyoz ne güzel biliyorum hepsini bizim hoca sorunca korkudan dilim tutuluyo aklım ggidiyo bilemessem ne yapıcak diye herim manyağan teki ne yapıcam bilmiyorum araba felan çarpmazki bi gün okula gelirken ölsün gitsin 😀

 153. 9fagagcuxd said

  benn öğrenemedim yinede yaa

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: